Vyhledávání obrázků nabízí Google na images.google.com, kam lze předlohu pro vyhledávání podle fotky vložit třemi způsoby.
Vyhledávání podle obrázků a fotky – rozpoznávání rostlin, hledat podle fotky
Na internetu se kromě textových informací pochopitelně vyhledávají také obrázky. Spoustu z nich si lidé ukládají do počítačů nebo mobilních telefonů. Když pak chtějí zpětně dohledat původ obrázku, málokdo si vzpomene, odkud ho má. S tímto problémem a v řadě dalších případů může pomoci funkce vyhledávání podle fotky nebo obrázku. Jak funguje vyhledávání podle obrázků?
Shrnutí obsahu
Kromě základního vyhledávání obrázků Google nabízí i vyhledávání rozšířené. To umožňuje vyhledat obrázek nebo fotku podle klíčových slov, barev nebo typu obrázku.
K vyhledávání obrázků a fotek slouží i speciální webové stránky jako je tineye.com nebo startpage.com.
Existují i aplikace na rozpoznávání rostlin, hub nebo zvířat jako je iNaturalist, Picture Insect nebo Leafsnap.
Případů, kdy se hodí na internetu vyhledat obrázek podle předlohy, existuje opravdu mnoho. Jedním z nejběžnějších je vyhledání konkrétního nebo podobně vypadajícího zboží. Velmi se tím urychlí například hledání na českých i zahraničních nákupních galeriích, například u čínských prodejců (AliExpress, Wish, LightInTheBox, BangGood apod.)
Efektivní je zpětné vyhledávání obrázků nejen pro účely zábavy, avšak i pro mnohem důležitější situace. Může se jednat například o způsob, jak zjistit co je to za brouka, rostlinu či jinou věc v domácnosti. Velmi často tuto funkci využívají například fotografové, kteří zjišťují, zda někdo nelegálně nekopíruje fotky z jejich portfolia.
Také správci webových stránek hledání podle obrázků na internetu ocení. Mají tak šanci dohledat, zda se fotografie a obrázky použité na webu neobjevují někde jinde a pokud ano, mohou to začít řešit.
Google – vyhledávání podle obrázku
Google je asi nejznámější poskytovatel, který nabízí funkci vyhledávání podle obrázků. Její použití zvládne každý, stačí zadat adresu vyhledávání Google obrázků, images.google.com. Sem lze předlohu pro vyhledávání podle fotky vložit třemi způsoby:
- přetažením obrázku/fotografie na plochu vyhledávače
- pomocí ikony fotoaparátu u vyhledávacího pole zvolit možnost vložení URL adresy obrázku/fotografie
- pomocí ikony fotoaparátu u vyhledávacího pole zvolit možnost nahrání obrázku/fotografie ze zvoleného úložiště
To je celé. Pak stačí jen počkat na výsledek hledání, který Google zobrazí ve formě odkazů.
Kromě základního vyhledávání obrázků Google nabízí i vyhledávání rozšířené. To umožňuje vyhledat obrázek nebo fotografii podle:
- klíčových slov
- velikosti obrázku
- poměru stran
- barev na obrázku
- typu obrázku (obličej, fotografie, klipart, kresba, animace)
- typu souboru (např. JPG, GIF, PNG)
- práv k použití
Google vyhledávání podle obrázků nebo fotografií využívá čím dál tím více lidí. V recenzích se uvádí, že vyhledávání podle fotky probíhá jednoduše a také spolehlivě.
Vyhledávání pomocí obrázků – další možnosti
Kromě nejznámějšího Googlu nabízí funkci vyhledávání pomocí obrázků také vyhledávač od Microsoftu – Bing. Funguje podobně jako Google. Uživatelé oceňují, že na Bingu si lze přepnout mezi zobrazením stránek, které obsahují přesně stejný obrázek, a stránek, na nichž se nacházejí obrázky pouze podobné.
Možnost Google vyhledávání podle obrázků nabízejí i další speciální webové stránky. Zájemci mohou využít například následující:
- www.tineye.com
- www.startpage.com
- www.prepostseo.com
Zmiňované specializované webové stránky jsou v angličtině, avšak jsou natolik intuitivní, že je zvládne ovládat i člověk bez znalosti cizího jazyka.
Obvykle se jedná o weby, které využívají platformu Googlu, Bingu nebo Yandexu a doplňují je o nějaké funkce navíc. Fungování hledání podle obrázku probíhá prakticky všude totožně.
Proč hledat podle fotky nebo obrázku?
Několik situací, kdy se hodí vyhledávání pomocí obrázků, již bylo zmíněno v úvodu článku. Tuto funkci lze využít skutečně hojně jak v profesní, tak osobní oblasti.
Je perfektním způsobem, jak na identifikaci podle fotky, najít, kde zakoupit různé věci, značky nebo produkty. Nosí kamarádka skvělé tenisky, avšak neví, kde je koupila? Stačí je vyfotit a obrázek zadat do příslušného vyhledávače. Přejí si děti k Vánocům stejnou hračku, se kterou přišel jejich kamarád ze školky? Opět stačí fotka a hned je možné zjistit, kde ji prodávají.
Jak najít osobu – identifikace podle fotky
Způsob, jak hledat podle fotky osobu, se vůbec neliší od již zmíněných. Vždy stačí jen zadat fotku do vyhledávačů a čekat na výsledek. U hledání osoby podle fotky je třeba počítat s tím, že zadaná fotka nemusí být dostatečně kvalitní, či osoba může být vyfocena ze špatného úhlu.
Způsob, jak na identifikaci podle fotky, ocení i uživatelé sociálních sítí nebo třeba seznamek. Jsou fotografie, které si osoba dává na profil, skutečně jeho? Nejedná se o stažené fotky odněkud z internetu nebo fotobanky s nabídkou obrázků zdarma? A co profilový obrázek, není falešný? Na všechny tyto otázky může najít zmiňovaná funkce jednoduchou a rychlou odpověď.
Jak zjistit, co je to za brouka?
Kdo se rád toulá venku a pozoruje zvířata, možná ho leckdy zajímá, jak zjistit, co je to za brouka. Není potřeba s sebou nosit atlasy brouků nebo encyklopedie. Zjistit, co je t za brouka, je dnes poměrně jednoduché.
Existují mobilní aplikace, které umožní nahrát fotografii brouka a pomocí umělé inteligence určí jeho druh. Mezi aplikace, jak zjistit, co je to za brouka, patří např.:
- iNaturalist: Tato aplikace je známá svou schopností identifikovat různé druhy rostlin a živočichů. Umožňuje uživatelům nahrávat fotografie brouků a dalších organismů a sdílet je s komunitou expertů a nadšenců, kteří mohou pomoci s identifikací.
- Seek by iNaturalist: Tato aplikace je součástí platformy iNaturalist a je určena pro rychlou identifikaci živých organismů pomocí funkce rozpoznávání obrazů. Uživatelé mohou nahrávat fotografie brouků a aplikace je pomocí umělé inteligence pokusí identifikovat a poskytnout informace o daném druhu.
- Picture Insect: Tato specializovaná aplikace je navržena specificky pro identifikaci hmyzu, včetně brouků. Uživatelé mohou nahrávat fotografie brouků a aplikace porovnává tyto obrázky s databází a poskytuje informace o identifikovaném druhu.
- BugFinder: Tato aplikace je určena k identifikaci různých druhů brouků a dalšího hmyzu. Uživatelé mohou nahrávat fotografie brouků a aplikace pomocí algoritmů na bázi umělé inteligence se pokusí určit druh a poskytnout další informace.
- Leafsnap: I když se název soustředí na listy stromů, Leafsnap je také schopen identifikovat brouky a další hmyz. Uživatelé mohou nahrávat fotografie brouků a aplikace je pomocí svých databází a algoritmů identifikovat.
I když tyto aplikace nemusí být stoprocentně spolehlivé, mohou poskytnout užitečné informace a nasměrovat na správnou cestu.
Online Google Lens
Google Lens je technologie rozpoznávání obrazu vyvinutá společností Google. Původně byla představena jako funkce v aplikaci Fotky Google, nyní je k dispozici jako samostatná aplikace a je integrována do různých služeb Google.
Online Google Lens využívá umělou inteligenci a algoritmy strojového učení k pochopení a analýze obsahu obrázků nebo fotografií pořízených chytrým telefonem nebo zpřístupněných online. Mimo jiné se jedná o další chytrý způsob, jak na vyhledávání Google obrázků.
Hlavním účelem Google Lens je poskytovat informace a pomoc na základě vizuálního světa zachyceného prostřednictvím fotoaparátu zařízení. Může provádět různé úkoly, jako např:
- Rozpoznávání obrazu: Dokáže identifikovat objekty, památky, rostliny, zvířata a další předměty na fotografii a poskytnout příslušné informace a podrobnosti. Jedná se i o způsob, jak zjistit, co je to za brouka v domácnosti.
- Rozpoznávání textu: Google Lens dokáže rozpoznat a extrahovat text z obrázků, což umožňuje kopírovat, překládat, vyhledávat nebo získávat další informace o rozpoznaném textu.
- Vyhledávání produktů a nakupování: Po naskenování čárových kódů produktů nebo prostém zaměření na položku může aplikace Lens poskytnout odkazy na nákupy, recenze a informace o cenách.
- Rozpoznávání orientačních bodů: Lens dokáže rozpoznat známé památky a poskytnout historické informace, zajímavosti v okolí a další související podrobnosti.
- Překlady: V případě, že se člověk nachází na místě, kde nerozumí řeči, může si vyžádat překlad. Online Google Lens dokáže v reálném čase překládat text, když fotoaparát namíříte na cizojazyčné nápisy, menu nebo psaný obsah.
- Doporučení restaurací: Google Lens dokáže analyzovat nápisy nebo jídelní lístky restaurací a zobrazit hodnocení, recenze, otevírací dobu a další relevantní informace.
- Zkopírování a uložení kontaktních údajů: V případě, že fotoaparát člověk namíří na vizitku, může aplikace Lens extrahovat kontaktní údaje, jako jsou telefonní čísla a adresy, a umožnit jejich přímé uložení nebo zahájení hovoru či navigace.
- Pomoc při domácích úkolech: Online Google Lens může řešit matematické rovnice nebo pomáhat při hledání řešení složitých problémů rozpoznáním a analýzou rovnic nebo vzorců.
Celkově je cílem aplikace Google Lens učinit fotoaparát zařízení chytřejším a umožnit uživateli získávat více informací, provádět akce, hledat podle fotky a vizuálně komunikovat s okolním světem.
Hledání podle obrázku – aplikace na rozpoznávání rostlin
Aplikace na rozpoznávání rostlin podle fotografie jsou mobilní aplikace, které využívají umělou inteligenci a algoritmy strojového učení k rozpoznávání a klasifikaci různých rostlin a poskytují o nich informace. Zde je popsáno, jak aplikace na rozpoznávání rostlin obvykle fungují:
- Rozpoznávání obrázků: Když pomocí aplikace uživatel pořídí nebo vybere fotografii rostliny, algoritmy umělé inteligence analyzují různé prvky přítomné na obrázku. Tyto rysy mohou zahrnovat tvar listů, barvu květů, strukturu stonku a další vizuální charakteristiky.
- Porovnání s databází: Aplikace poté porovná extrahované rysy z obrázku s rozsáhlou databází rostlinných druhů. Tato databáze obsahuje obrázky a informace o tisících rostlin a pomáhá aplikaci najít nejbližší shodu.
- Algoritmické zpracování: Algoritmy aplikace vypočítají podobnosti a vzory a zohlední více potenciálních shod z databáze. Čím přesnější jsou algoritmy aplikace a čím větší je databáze rostlin, tím vyšší je šance na nalezení správné shody a správné rozpoznávání rostliny podle fotografie.
- Výsledek identifikace podle fotky: Po zpracování aplikace poskytne pravděpodobnou identifikaci druhu rostliny spolu s příslušnými informacemi, jako je její vědecký název, obecný název, popis, pokyny k péči a někdy i obsah vytvořený uživateli, například hodnocení a recenze.
Je důležité si uvědomit, že ačkoli tyto aplikace na rozpoznávání rostlin podle fotografie často poskytují přesné identifikace, výsledky nemusí být vždy dokonalé kvůli rozdílům v osvětlení, úhlu, kvalitě obrazu nebo podobnostem mezi různými druhy rostlin. Pokud je tedy identifikace klíčová, je lepší křížově ověřit informace z více zdrojů.
Jestli si člověk láme hlavu například s tím, jak zjistit, co je to za brouka, aplikace na rozpoznávání brouků fungují podobně. Všechny používají stejný systém.
Publikováno: 26. 01. 2024
Mohlo by vás zajímat
Jak funguje Temu – vše o registraci, platbě a jak funguje doprava
Temu přináší zákazníkům nejen širokou nabídku produktů, ale také inovativní způsoby nákupu. Díky pokročilým algoritmům doporučování a personalizaci Temu dokáže přesně...
VíceTemu nebo Wish – co nabízí, kdy se vyplatí, recenze
V našem rychlém světě se e-shopy staly populární volbou pro nakupování. Lákají zákazníky svými nízkými cenami a nekonečnou nabídkou zboží. Ve středu této bitvy o nákupní...
VícePeek and Cloppenburg – e-shop, recenze, prodejny
Peek and Cloppenburg je renomovaná módní značka, která nabízí prémiové oblečení a doplňky. Díky svému spojení tradiční elegance s moderními trendy získala značka oblibu po celé...
Více