Levná kosmetika ze zahraničí – vyplatí se kosmetika z Číny?
Čínské e-shopy jsou nevyčerpatelnou studnicí veškerého zboží. Běžně v nich lidé nakupují příslušenství k mobilním telefonům nebo tabletům, drobnou elektroniku, oblečení nebo případně různé „vychytávky“ do domácnosti. AliExpress a řada dalších asijských internetových prodejců má také širokou nabídku kosmetiky za velice nízké ceny. Jak je to s kvalitou kosmetických produktů z čínských tržišť? Jsou kvalitní nebo je lepší se jim raději obloukem vyhnout?
Nakupování na AliExpressu, Wish, LightInTheBox, BangGood, GearBest , NewChic a dalších čínských internetových obchodech se stalo fenoménem poslední doby. Spotřebitele láká neuvěřitelně široká nabídka zboží, velice nízké ceny a v neposlední řadě také bonus v podobě dopravy zdarma u většiny čínského zboží.
Zatímco obaly na mobily z Číny jsou již prodejním hitem dlouhodobě, nákup kosmetiky z Číny vyvolává v lepším případě řadu otázek, v horším případě rovnou obav. Spotřebitelé se v tomto ohledu rozdělují do dvou skupin – na ty, kteří jsou ochotni vyzkoušet kosmetiku z Číny – oblíbená je například kosmetika z AliExpressu – a udělat si na ní vlastní názor, a ostatní, kteří kosmetickým výrobkům z Číny absolutně nedůvěřují a za žádnou cenu ji nehodlají vyzkoušet.
Kladnému názoru na kosmetiku z Číny bohužel nepřispívá obecně známý fakt, že bývá testována na zvířatech. Najdou se pochopitelně i výjimky, jen je potřeba vědět více podrobností.
TIP: V případě, že nechce zákazník čekat na dodání kosmetiky z Číny, široký výběr kosmetiky nabízí i e-shop Vivantis, nebo virtuální drogerie Hebe.
Druhy kosmetiky z Číny
Prakticky stejnou nabídku, jakou lze najít v českých e-shopech nebo v kamenných drogeriích, nabízí i čínské e-shopy. Není tím pochopitelně myšlen výběr v rámci značek, ale typů produktů. Nakupující zde může nakoupit dekorativní kosmetiku (rtěnky, oční stíny, make-up, řasenky, laky na nehty), ale také sprchové gely, mýdla, šampony, barvy na vlasy, krémy na ruce, tělová mléka, krémy na opalování a po opalování, parfémy.
Kromě samotné kosmetiky se v nabídce dá sehnat také nepřeberné množství doplňků, tj. kosmetické štětce, elektrické čističe pleti, hřebeny, vlasové doplňky a mnoho dalšího. Oblíbené jsou také gellaky pro vzhled napodobující gelové nehty nebo potřeby pro francouzskou manikúru.
Jak například na AliExpress vyhledávat kosmetiku? Pomůže následující slovníček:
- rtěnka = pencil lipstick
- voděodolná rtěnka = waterproof pencil lipstick
- oční stíny = color eyeshadow pallete
- oční linky = pencil eye liner
- make-up = make-up base/make-up primer
- kosmetický štětec = make-up brush
- pleťová maska = face-mask aj.
Kdo neovládá angličtinu ani žádný jiný světový jazyk, nemusí hned nákup na Aliexpressu vzdávat. Naprosto pohodlně lze AliExpress přepnout do češtiny. Překlad sice není zcela přesný, ale spíše orientační, nicméně pro vyhledání požadovaného zboží a dokončení nákupu plně dostačuje.
TIP: Také na českých e-shopech lze najít mnoho různých druhů kosmetiky. Například kosmetika a parfémy na e-shopu Krása.cz patří mezi ty více kvalitní.
Notino přichází s online poradenstvím, kde si pomocí aplikace může zákaznice vybrat vhodný odstín make-upu, rtěnky, očních stínů apod. Aplikace Fragrance Finder zase poradí s výběrem vhodného parfému. Zákazníci se mohou připojit i do živého vysílání, přes které lze rovnou nakupovat.
Některé čínské e-shopy nenabízejí českou verzi webu. Opět se dá tento problém elegantně vyřešit, a to za pomocí některého překladače pro čínské e-shopy. Alternativou je zkusit nákup kosmetiky na některém z českých e-shopů. Může se jednat např. o Gate, kde jsou k sehnání umělé řasy, kosmetické štětce apod.
Recenze kosmetiky z Číny
V případě kosmetiky z Číny je nutné rozlišovat to, zda se jedná pouze o napodobeninu některé značky, nebo jde o originální kosmetiku čínského původu.
Napodobeniny slavných značek mívají různorodé recenze. Vždy záleží na konkrétním výrobku, nelze v tomto případě paušalizovat. Obrovským vodítkem, který o kvalitě dané kosmetiky vypovídá, jsou uživatelské recenze. Ty lze psát u většiny čínských e-shopů. Jejich prostřednictvím se k celkové kvalitě, kladům i záporům produktu vyjadřují ti, co už si ho měli možnost vyzkoušet.
Člověk se může dočíst, že krém na ruce se dobře roztírá, má příjemnou vůni, ale u lidí s citlivou pokožkou způsobil červené zarudnutí. Nebo se lze dozvědět, že ačkoliv reklama na rtěnku slibuje výdrž několik hodin, většinou je do hodinky ze rtů pryč. Nemusí se ale jednat jen o negativní hodnocení, naopak. Například u vybrané sady kosmetických štětců uživatelé zmiňují, že nedochází k žádnému vypadávání štětin a mohou se bez problému kvalitativně srovnávat s drahými štětci z parfumerií.
V poslední době mnoho žen a dívek vyhledává nejen na čínských internetových tržištích kokosový olej. Tento „zázrak“ má blahodárné účinky na pleť i vlasy. Jak je to s kokosovým olejem na AliExpressu?
Po zadání „coconut oil“ do vyhledávácí lišty na AliExpressu hned na první straně vyjede následující produkt, který je na první pohled cenově někde uprostřed – tj. nepatří k nejlevnějším, ale ani k nejdražším v nabídce:
Už na první pohled si člověk všimne velmi kladného hodnocení. Z celkového počtu 78 objednávek se vyjádřilo 32 zákazníků. Recenze nezmiňují nic závažného co do kvality oleje, proto by asi v tomto případě nepředstavoval nákup kokosového oleje na pleť a vlasy žádný problém.
Voděodolná kosmetika na AliExpressu
Nezastupitelné místo v kosmetické výbavě mnoha žen má voděodolná kosmetika. Žádná žena nechce, aby se její líčení rozpilo při prvním setkání pleti s kapkami deště nebo potu. Velice oblíbeným produktem je proto voděodolný make-up, voděodolné řasenky nebo voděodolné oční stíny. Jak jsou na tom tyto výrobky na AliExpressu?
Voděodolná rtěnka v líbivém a luxusně působícím obalu s cenou pod dolar a půl, navíc s dopravou zdarma z AliExpressu. Člověk by hledal nějaké „ale“ protože taková nabídka vypadá skoro až nedůvěryhodně.
Nicméně, žádný háček v tom není. A dokonce ani recenze nezmiňují nic, na co by si měl nakupující dát pozor. Rtěnka rty nevysušuje, drží a dobře se nanáší. Některá negativní hodnocení se týkají toho, že byla doručena rtěnka jiné než objednané barvy.
Nevýhodou AliExpressu může být nedostupnost v češtině. Naopak konkurenční internetový obchod Wish česky funguje, tudíž se jedná o případnou vhodnou alternativu.
Žena, která je milovnicí výraznější barev, pak může sáhnout po voděodolných očních linkách. Zde už ovšem recenze nějaká negativa zmiňují.
V tomto konkrétním případě si uživatelka stěžuje, že tužka je příliš měkká, příliš široká a nevydrží dlouho. Podobné hodnocení napsaly i další uživatelky, které obecně tužku doporučují, ale třeba jen na krátké eventy. Nutno dodat, že tyto oční linky nestojí ani dolar. A tak mnohé ženy a dívky v recenzi jednoduše konstatují, že vzhledem k ceně je kvalita adekvátní.
V tomto konkrétním případě, který je vidět na obrázku, se platí poštovné. Na většinu zboží ale AliExpress nabízí dopravu zdarma. Vyplatí se trochu hledat, téměř vždy se najde prodejce stejného zboží s bezplatnou dopravou. Nebo lze rovnou při hledání zaškrtnout checkbox „free shipping“ a už není nutné se starat o nic jiného než samotný výběr zboží.
Přírodní kosmetika z Číny
Na mnoha internetových tržištích z Číny se v nabídce objevuje také přírodní kosmetika, tu lze sehnat i na českém e-shopu Yves Rocher. V takovém případě by měl zájemce vybírat především z originální asijské kosmetiky. Ta bývá z čistě přírodních produktů, netestuje se na zvířatech a co asi dámy zajímá nejvíce, jedná se o kvalitní výrobky.
Některé značky se poměrně běžně prodávají i na evropském trhu. V Čechách se výrobky níže uvedených značek nacházejí například v e-shopu Notino.cz nebo Parfemy.cz.
TIP: Jaké jsou ty nejlepší parfémy na Notino? Je zde také možnost získat i slevový kupón a 5 % zpět z nákupů na účet přes Tipli.
Přírodní kosmetika Mizon
Značka Mizon, původem z Jižní Koreje, se specializuje na luxusní kosmetiku s mnoha inovativními patenty. Jde o jednu z nejprodávanějších značek kosmetiky na celém asijském trhu. Její výrobky nejsou testovány na zvířatech. Ve svých produktech často používá hlemýždí sekret. Ten má vliv na regeneraci pokožky, pleť udržuje vláčnou a pevnou.
Kosmetiku značky Mizon nabízí mimo jiné i Alza. Jak vychází srovnání stejných produktů z Alzy a AliExpressu? Výsledek je v některých případech celkem překvapivý.
- Pleťové sérum pro všechny typy pleti Mizon Snail Repair Intensive Ampoule 30 ml stojí na Alza.cz 499 Kč, na AliExpressu 38,80 dolarů, tj. po přepočtu zhruba 880 Kč.
- Pleťový krém Mizon Collagen Power Lifting Cream 75 ml stojí na Alza.cz 729 Kč, na AliExpressu 33,99 dolarů, tj. po přepočtu zhruba 770 Kč.
Přírodní kosmetika Missha
Také značka Missha patří k těm luxusnějším. Má obchodní zastoupení také v Čechách, takže produkty této korejské značky si zájemce bez problému objedná i na českém e-shopu. V představení značky Missha se lze dočíst, že:
Missha je synonymum pro vysokou kvalitu a jedinečné složení, které v sobě kombinuje tradiční bylinné receptury známé po celá staletí a moderní technologie kosmetického odvětví. Korejská kosmetika Missha se může pochlubit jedněmi z nejkvalitnějších výrobků, které na trhu lze dostat.
BB krémy, účinná séra proti vráskám nebo vysoce funkční produkty proti akné, to vše čítá nabídka Missha. Také u této značky se nachází produkty se šnečím sérem, v nabídce má ale také řadu se včelím pylem. A jak je to s cenami?
- Missha M Signature Real Complete BB Cream SPF25 PA++ 21 Light Pink Beige 45 g stojí na Heureka.cz 707 Kč, na AliExpressu 18,33 dolarů, tj. po přepočtu zhruba 416 Kč
- Missha Pure Source Pocket Pack Shea Butter noční výživná maska s extraktem z bambuckého másla 10 ml stojí na Heureka.cz 47 Kč, na AliExpressu 1,89 dolarů, tj. po přepočtu zhruba 43 Kč.
Komu je určena kosmetika z Číny?
Jisté skupině lidí se kosmetiku z Číny nedoporučuje kupovat. Řeč je o ženách (ale i mužích) s vysoce citlivou pletí, atopickými ekzémy či jinými kožními problémy. Těmto lidem by jakákoliv kosmetika, jež není určena přímo na daný problém, mohla zdravotně velice uškodit. Alternativou v tomto případě může být například česká kosmetika Ryor, která je obecně dobře snášena, a jejíž ceny jsou velmi příznivé.
Ostatním, pakliže jim nevadí výše zmíněné nevýhody, v nakupování kosmetiky na AliExpressu a podobných obchodech nic nebrání. Nakupující by neměl vybrat špatně, pokud se bude řídit recenzemi.
Na druhou stranu se vždy před samotným nákupem doporučuje podívat, zda české e-shopy nenabízejí vybranou kosmetiku za stejnou, případně lepší cenu (pozor na poštovné). U běžné kosmetiky by se tak stát nemělo, ale jak vyplývá z výše uvedeného srovnání, v případě originální asijské přírodní kosmetiky se někdy vyplatí nakupovat v tuzemsku. Vyzkoušet je možné například Ageo e-shop.
Publikováno: 23. 01. 2021
Mohlo by vás zajímat
Nejlepší wellness v Polsku blízko hranic
Wellness v Polsku zažívá v posledních letech obrovský rozmach, a to nejen díky bohatým přírodním zdrojům, nýbrž také díky kombinaci tradičních lázeňských metod s moderními...
VíceNejlepší monitor dechu
Říká se, že po narození dítěte se již člověk nikdy v životě pořádně nevyspí. Velkým pomocníkem v prvních měsících života novorozeněte je bezpochyby monitor dechu. Jak monitor...
VíceCropp eshop – recenze – boty, mikiny, výprodej
Oblečení není jen kus obyčejné látky. V mnoha případech o člověku leccos vypovídá, sděluje životní názory a postoje. Řada mladých lidí si do svých šatníků vybírají...
Více