Více než 100 milionů výrobků na jednom místě, spolehlivá zákaznická podpora, atraktivní slevy i doprava zdarma. To vše jsou důvody, proč je AliExpress jedním z nejoblíbenějších e-shopů současnosti.
AliExpress nakupování – jak nakupovat
Obrovské virtuální tržiště s nepřeberným množství nabízeného zboží za bezkonkurenční ceny – tak by se dal bez nadsázky stručně popsat AliExpress. Nákup zboží z Číny prostřednictvím tohoto prodejního giganta se v současné době dá označit za fenomén. Dokládá to i zažité tvrzení, že pokud daná věc není k mání na AliExpressu, pravděpodobně vůbec neexistuje. Je oblíbený u milionů zákazníků z celého světa. Jak nakupovat na AliExpressu? Jak se vyhnout případným rizikům? To vše a mnoho dalších informací nabízí tento článek.
Nabídka zboží AliExpressu je opravdu neuvěřitelná – na internetovém portále www.aliexpress.com lze nalézt přes 100 milionů výrobků. Proslulá je například nabídka mobilních telefonů a krytů na mobil z AliExpressu.
Další velmi oblíbenou kategorií jsou boty na AliExpressu. I mobily z AliExpressu se často vyplatí. Dále také nabízí AliExpress hračky pro děti, které bývají velmi levné. Je zde možné najít velké množství vychytávek z AliExpressu.
Najdeme zde oblečení, kabelky, moderní ledvinky, obuv, hračky pro děti, např. oblíbené Lego z AliExpressu, veškerou elektroniku, šperky, sportovní potřeby, potřeby do domácnosti (např. eko sáčky na ovoce) a různé „vychytávky“, potřeby pro automobily, zavazadla a mnoho dalšího. Oblíbeným produktem jsou na AliExpressu hodinky.
TIP: Velmi širokou nabídku zboží od oblečení až po potřeby pro domácnost nabízí také online galerie Lunzo, která funguje jako zprostředkovatel nákupů z Číny.
Při výběru oblečení z AliExpressu by měli být nakupující obezřetní, jelikož velikosti na AliExpress neodpovídají evropskému číslování. Levné oblečení z Číny je přesto jedno z hlavních lákadel tohoto e-shopu.
AliExpress.com a Alibaba.com mají podobnou nabídku. Alibaba toho ovšem nabízí ještě více, především ale k B2B prodeji. I nákup na Amazonu probíhá stejným způsobem.
Stejně tak jsou si podobné portály AliExpress a Wish, na kterých lze najít velké množství produktů – oblečení, doplňky, vychytávky do domácnosti nebo hračky pro děti.
AliExpress, jako přímý zprostředkovatel zákazníka a prodejce, velmi dbá na svoji dobrou pověst. Každý dnes ví, jak fungují nákupy z Číny, mnozí však tápou ohledně reklamace zboží z Číny.
Na tomto e-shopu to funguje tak, že pakliže svůj problém zákazník nevyřeší přímo s prodejcem, vstoupí do celého sporu přímo AliExpress a vše dořeší k oboustranné spokojenosti.
Zákaznická podpora je na velmi dobré úrovni. Člověk by podobný přístup u takového giganta ani nečekal, zvlášť při srovnání s některými podstatně menšími českými e-shopy. AliExpress je bezpečný a patří mezi ověřené čínské obchody, takže není nutné obávat se podvodu. Naopak je třeba umět rozeznat podvodné e-shopy.
Zboží na AliExpressu je opravdu levné. Co kupovat na AliExpressu, aby se nákup vyplatil? Jak ještě více ušetřit? Lze ho ale nakupovat ještě levněji, a to díky slevovým kupónům, tzv. AliExpress coupons. Ty AliExpress vydává například při výprodejových příležitostech (AliExpress Days). A díky tomu se AliExpress řadí mezi nejlevnější čínské e-shopy.
Slevy jsou nejen na internetových obchodech, ale i v běžných supermarketech. U nich je ale třeba ujistit se, že se nejedná o tzv. falešné slevy. K tomu je dobré projít si všechny triky supermarketů a nenechat se tak obchodníkem oklamat.
Doručení zboží z AliExpressu a koronavirus jsou nejvíce hledanými tématy.
Správné vyhledání AliExpressu
I když je tento čínský obchodní gigant již velmi dobře známý, při jeho vyhledávání na internetu řada lidí neví, jak správně jej napsat. Velmi často se tak lze setkat s různými překlepy, například ali expres, aliepress, alliexpres, alli expres, alliexpress, ali expres, aliexpess, alieexpress, aliespress nebo dokonce aliexpes.
Byla by škoda se k široké nabídce AliExpressu nedostat jen kvůli chybnému vyhledávání, i když pochopitelně chytré vyhledávače by určitě správnou webovou adresu napověděly. Jak je to tedy správně?
Jediný správný název: AliExpress. A jakým chybám, překlepům a zkomoleninám se raději vyhnout?
ali expres | alliexpress | alieexpress |
aliepress | aliexpes | aliespress |
alliexpres | alixpres | alxpress |
alli expres | aliexpess | ali espress |
Poté, co se člověk dostane na správné stránky, může rovnou vybírat požadované zboží. Jak na to, aby byly nákupy bezproblémové, napoví další odstavce.
AliExpress v češtině
Když se řekne nákup z Číny přes AliExpress, mnozí se vyděsí kvůli možné jazykové bariéře. Při hledání zboží na AliExpressu však není nutné učit se čínské znaky. Dokonce není nutné umět ani anglicky. Velmi jednoduchý způsobem lze webové stránky přepnout do češtiny. Přepnutí do českého AliExpressu probíhá prostřednictvím nabídky Language v pravém horním rohu na homepage.
V češtině lze nakupovat i na dalších zahraničních on-line obchodech. Přes nákupní portál Amazon.de je pro české zákazníky připraveno rozhraní plně v českém jazyce.
Překlad není dokonalý, nicméně pro potřeby vyhledání konkrétního zboží, zaplacení a zadání veškerých souvisejících náležitostí bohatě dostačuje. Nakupovat na AliExpressu tak může opravdu každý bez ohledu na jazykovou vybavenost. Dalším čínským e-shopem v češtině je např. Temu, kde lze nakoupit podobné produkty jako na AliExpressu.
Některé e-shopy nemají možnost přepnout své stránky do češtiny. To může být jejich velkou nevýhodou. V tom případě pak nastává otázka, jaký překladač z angličtiny použít? Například portál Alibaba v češtině neexistuje, Google překladač však tento problém vyřeší. Nakupovat na AliExpressu v češtině je možné zde >
TIP: Jedním z e-shopů, který je celý v češtině je také Geek Wish. V češtině je i e-shop Airycloth, používá ovšem strojový překlad z angličtiny do češtiny.
Jak si vybrat ze 100 milionů výrobků?
Aby se zákazník v široké nabídce AliExpressu neztratil a našel konkrétní produkt, který hledá, má několik možností. Navigovat k hledanému zboží pomůže roztřídění zboží do jednotlivých kategorií, které na homepage tvoří levé menu. V obrázku níže je toto menu orámováno zeleně.
Druhou možností, jak vyhledat požadované, je lišta nacházející se v horní části stránky s ikonou lupy. Zde lze zadat název výrobku – našeptavač pak doplňuje možnosti, kde dané zboží hledat. Tato vyhledávací lišta je v obrázku níže označena fialově.
Na AliExpressu existují desítky a desítky prodejců, kteří nabízejí stejné zboží. Pokud tedy zákazník vyhledá třeba konkrétní objektiv k fotoaparátu, vyjede mu hned několik odkazů. I tyto nabídky si lze utřídit, a to hned podle několika kritérií:
- best matches – nejlepší shoda s vyhledávaným výrazem
- orders – počet objednávek u tohoto zboží
- newest – nejnovější nabídka
- seller rating – hodnocení prodejce
- price – ceny.
Ačkoliv hodnocení prodejce a cena jsou v seznamu zmíněny na posledních místech, představují dvě velmi důležitá kritéria, o kterých ale bude zmínka v následujících odstavcích.
To, jak je nabídka na AliExpressu skutečně pestrá, dokládá i následující výčet věcí. Zcela bez problémů a od různých prodejců lze koupit oblíbený lazy bag, svítící boty, montesorri hračky, různé samolepky na zeď, umělé tulipány, pro odrostlejší děti minecraft figurky.
Široké spektrum produktů dále doplňuje i „serióznější“ zboží typu mini dron, kosmetické štětce Zoeva nebo množství digitálních hodinek. Jak je vidět, AliExpress splní téměř každé přání.
Ještě před samotným výběrem zboží se doporučuje nastavit doručovací destinaci, díky čemuž se následně budou zobrazovat ceny doručení konkrétně do České republiky. Nastavení probíhá hned vedle nabídky Language na homepage.
Kromě hodnocení prodejce, které je podrobněji popsáno níže, se doporučuje sledovat i hodnocení samotného zboží, které je velmi nápomocné například při výběru správné velikosti levného oblečení z AliExpress. Jedná se o označení, na které jsou Češi zvyklí i z českých e-shopů. Spočívá v ohodnocení zboží prostřednictvím pěti hvězdiček – čím vyšší počet hvězdiček, tím je produkt samotnými kupujícími hodnocen lépe.
Určitě se vyplatí sledovat zákaznické recenze a zkušenosti na AliExpressu. Napsat recenzi na AliExpress je celkem jednoduchou záležitostí. Hodnocení mohou pomoci budoucím zákazníkům při koupi. Zákazníci si také mohou projít různé AliExpress diskuze.
Jak platit na AliExpressu
Platby za zboží na AliExpressu se provádí vždy platební kartou, doručování zboží z Číny na dobírku není možné. Jedná se ale o velice jednoduchý proces, takže se není čeho bát. Při prvním nákupu dojde k registraci a vytvoření zákaznického účtu. Mimo jiné se vyplní i číslo platební karty, které se uloží, a při opakovaných nákupech už jakékoliv další zadávání není potřeba.
Z hlediska bezpečnosti se platby kartou není nutné obávat. Zabezpečení je na velmi dobré úrovni. AliExpress podporuje platbu kartou MasterCard, Visa a Maestro. Není možné využít PayPal.
Cenu zboží nelze zobrazit v českých korunách. Nejlépe pro českého zákazníka vyjde zobrazení v USD nebo EUR. Při přidávání zboží do elektronického košíku by si měl dát každý pozor, zda uvedená cena je za kus či za balení více kusů najednou.
Neplatí zde, že nejlevnější nabídka je vždy ta nejvýhodnější. Vždy je potřeba k ceně porovnat také cenu dopravy. Velmi často se vyplatí zakoupit o něco dražší výrobek, který má ovšem dopravu zdarma. Porovnání jednotlivých nabídek se doporučuje věnovat opravdu alespoň chvíli času. Prohlédnout nabídku zboží na AliExpressu je možné na tomto odkazu.
Díky cashbackovým portálům, například Tipli.cz, mohou být nákupy na AliExpressu ještě výhodnější. Odměna, kterou nakupující získá zpět, může dosahovat až 5 %, a to především u vyšších hodnot objednávky není zanedbatelné.
Hodnocení prodejce
AliExpress zastřešuje malé i velké prodejce, nicméně mohou existovat klidně desítky z nich, kteří nabízejí stejné zboží. Pokud není zásadním kritériem zákazníka cena, vyplatí se porovnávat nabídky hlavně podle hodnocení prodejce od ostatních zákazníků. Nemá význam se zabývat nabídkami s ratingem prodejce pod 90 %.
Poštovné, clo a DPH při nakupování na AliExpress
Při nákupu zboží na AliExpressu se ve většině případů lze setkat s dopravou zdarma. Vzhledem k vysokým cenám za dopravu, se kterými se zákazník setkává při nákupu v českých e-shopech, se doprava zdarma až z Číny může zdát neuvěřitelná.
Nejedná se však o žádnou mystifikaci. Čínská vláda na podporu exportu náklady na dopravu dotuje, proto může nabídnout AliExpress poštovné zdarma, bez jakýchkoliv poplatků. Pro dopravu zdarma neplatí žádná finanční hranice.
I při zakoupení pouzdra na mobil v přepočtu za 30 korun zákazník nebude za dopravu platit nic navíc. Mezi další čínské e-shopy s poštovným zdarma patří například Banggood či DealExtreme.
Jiná situace ovšem nastává v případě platby DPH nebo cla u AliExpressu (nebo jakéhokoliv obchodu z třetích zemí). Clo i DPH pochopitelně platí zákazník, a to kurýrní společnosti.
Cena uváděná u konkrétního zboží proto clo a DPH neobsahuje. Výše poplatků záleží především na celkové ceně za nákup. Kdy se tedy platí u AliExpressu clo a kdy DPH? Platí následující pravidla:
- při nákupu do 22 EUR se neplatí ani DPH ani clo,
- při nákupu do 150 EUR se platí jen DPH,
- při nákupu nad 150 EUR se platí DPH i clo.
Stejné podmínky platí například také při nákupu u Amazonu. Proclít není nutné mobilní telefony nebo notebooky, na ně se vztahuje výjimka. V ostatních případech se o nutnosti proclení zákazník dozví dopisem od České pošty, ve kterém bude uvedeno i jak dále postupovat.
Doprava zboží z Číny
Jak již bylo zmíněno, ve velké většině případů doprava zákazníka nic nestojí. Přesto však je možné sledování zásilky z Číny, a to prostřednictvím informací u objednávky ve svém zákaznickém účtu. Nejčastěji se zboží z AliExpressu přepravuje prostřednictvím:
- China Post Ordinary Small Packet Plus
- China Post Registered Air Mail.
Do rukou konečného zákazníka v České republice pak zásilku obvykle doručí Česká pošta. Dodací doba je velice rozmanitá. V některých případech může být balíček u příjemce do 14 dnů, někdy doručení trvá až 60 dnů. Běžná doba doručení se vždy uvádí u konkrétního zboží.
Nutno dodat, že sledování zásilky poskytuje i DHL, další ze způsobů dopravy zboží z Číny. Využívá se především u dražších objednávek, kdy kromě sledování zásilky DHL nabízí i zajištění proclení zboží.
Reklamace u AliExpress
Reklamací u AliExpress není nutné se bát, obvykle bývá vše vyřešeno ke spokojenosti zákazníka. Ten má v první řadě možnost obrátit se přímo na prodejce. A to neformálně, e-mailem nebo prostřednictvím ikony žluté obálky.
Pakliže se problém nevyřeší, existuje možnost oficiální reklamace, do které vstupuje už přímo AliExpress.com. Tato možnost se nazývá Open Dispute a lze ji učinit kliknutím na stejnojmenné tlačítko u objednávky v zákaznickém účtu. Oba případy kontaktu jsou v obrázku níže označeny fialovým orámováním.
Pro jakoukoliv reklamaci se vyplatí hlídat si ochrannou dobu u každého objednaného zboží. Jedná se o lhůtu, po kterou prodejce nedostane od AliExpressu peníze, pakliže sám kupující nepotvrdí, že zboží v pořádku dorazilo a vše je v pořádku. Během této ochranné doby lze:
- potvrdit přijetí zboží prostřednictvím Confirm Goods Received,
- reklamovat zboží prostřednictvím Open Dispute (pro případ jakékoliv reklamace – nevyhovující zboží, poškozené zboží, nedodané zboží apod.)
- požádat o prodloužení ochranné lhůty prostřednictvím Extend Purchase Protection.
K možnosti Open Dispute se ještě hodí znát, že ji lze využít nejdříve 5 dnů po odeslání zboží prodejcem příjemci a nejpozději do 15 dnů od vypršení ochranné lhůty.
S veškerými dotazy se lze navíc obrátit na zákaznické centrum AliExpressu. Zákaznická podpora funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu.
Reklamace u online nakupování i při nákupu v kamenných obchodech je normální záležitostí. Je dobré vědět, na co si dát pozor u reklamace zboží. Obchodníci často na zákazníky zkouší různé fígle, aby nemuseli platit opravu. Více informací o reklamacích poskytuje samotný e-shop. Na AliExpress je možné vstoupit přes tento odkaz.
Zmrazená objednávka z AliExpressu
Tzv. Frozen Order neboli zmrazená objednávka na AliExpressu znamená podezření z nekalých obchodních praktik příslušného prodejce. AliExpress proces vyřizování objednávky zkrátka přeruší a působení prodejce neobnoví, pokud do 3 dnů nedodá dokumenty potřebné pro ověření své činnosti.
V naprosté většině případů se ukáže, že se skutečně jedná o nesolidního prodejce. Obvykle tedy následuje vrácení peněz zákazníkovi namísto doručení objednaného zboží. Nakupující je o zmrazení objednávky i vrácení peněz informován e-mailem, popřípadě si veškeré důležité údaje může zkontrolovat ve svém osobním profilu v záložce Orders.
Skrytý prodej na AliExpressu
AliExpress nepodporuje prodej „značkového“ zboží, resp. napodobenin značkového zboží. Pokud by se nabídka tohoto typu veřejně objevila na stránkách AliExpressu, dojde k jejímu okamžitému stažení.
Po značkových věcech na AliExpressu je ovšem poptávka, proto se běžnou praxí stal tzv. skrytý prodej. Jedná se o prodej napodobenin značkových výrobků, které jsou však skryty pod jiným, běžně prodávaným zbožím.
Pro nákup takových produktů platí stejná pravidla, jako při koupi běžného zboží, ovšem s jednou výjimkou – prodejci se nepíše žádná zpráva ani hodnocení.
Fake značkové oblečení se na AliExpressu nevyhledává zrovna snadno. Běžný zákazník skryté odkazy na AliExpress nemá možnost odhalit. Musí být buď ve spojení přímo s prodejcem nebo lze využít různé facebookové skupiny. V nich jsou skryté odkazy „odhalovány“.
Aplikace AliExpress
Mobilní aplikace AliExpress s názvem AliExpress Shopping App je dostupná pro operační systémy Android a iOS. Stačí si ji stáhnout v Google Play nebo App Store a užívat si pohodlnější a rychlejší nákupy s využitím speciálních slevových kuponů, které na webu nebývají k dispozici.
Aplikace přináší různé zajímavé funkce, přehledné řazení zboží i výprodejů, možnost sledovat své oblíbené prodejce, využívat Wish List, sledovat průběh objednávky prostřednictvím notifikací a mnoho dalšího. Díky ní jsou nákupy z tohoto populárního online tržiště ještě snazší a hlavně výhodnější.
Na závěr
Čínské e-shopy se stávají čím dál oblíbenější. Nakupování konkrétně na AliExpressu je opravdu velice jednoduché a není překvapivé, že se AliExpress řadí mezi nejlepší čínské e-shopy. Pokud zákazníkovi nevadí delší dodací lhůty a především nemožnost se předem na zboží podívat, může být zajímavou alternativou pro on-line nakupování.
Je na každém zákazníkovi, pro jaký e-shop se na konec rozhodne. K porovnání však může napomoct i Amazon recenze nebo zda je eBay bezpečný.
AliExpress také každoročně pořádá AliExpress Day. Jedná se o den plný neuvěřitelných slev, kterého se letos účastní 130 tisíc prodejců. Tento projekt vznikl v roce 2010 a od té doby se rozrostl do celosvětové sítě. AliExpress Day 2019 se koná tradičně 11.11. a zákazníci by si ho neměli nechat ujít.
Publikováno: 30. 01. 2023
Mohlo by vás zajímat
Queens – recenze, sleva a slevový kupón
Obchod Queens svým sortimentem cílí především na mladší zákazníky prodejem takzvaného „streetwear“ oblečení, bot a doplňků. Jak probíhá nákup na e-shopu Queens? Jak zde...
VíceWoox – recenze, sleva – bundy, kabelky, ponožky
Woox.cz se specializuje na prodej a distribuci sportovního oblečení, doplňků a vybavení vlastní značky. Sportovní nadšenci mohou nakupovat buď v e-shopu Woox.cz, nebo v kamenné prodejně...
VícePalmknihy – recenze, slevový kód, kupón
Přestože e-knihy stále nepředčily klasické papírové knihy, jejich obliba stoupá. Knihkupectví Palmknihy se zaměřuje právě na prodej digitálních titulů, avšak tradiční papírovou...
Více