Lidé v koronavirové karanténě mohou dostat až 370 Kč denně
Lidé v koronavirové karanténě nově k nemocenské dostanou navíc mimořádný finanční příspěvek 360 Kč na den. Ten má pomoci k vyrovnání výpadku příjmu a zároveň motivovat k testování a nahlašování rizikových kontaktů.
Už je tomu roku, co se v Evropě objevil nový virus srovnávaný se španělskou chřipkou, kvůli kterému téměř nikdo neodejde z domu bez ústenky a dezinfekce na ruce. A až nyní se poslanci rozhodli finančně pomoci lidem zavřeným v nucené karanténě.
Návrh předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové dokončil kompletní legislativní kolečko poté, co se s částí opozice na částce shodla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Jedinec v karanténě nebo izolaci obdrží maximálně 90 % svého průměrného platu. Pokud by součet nemocenské a příspěvku toto číslo překročil, bude příspěvek nižší. Jeho horní hranice činí 370 Kč denně a po dobu maximálně 14 kalendářních dní ho bude vyplácet zaměstnavatel.
TIP: NanoSPACE je tuzemská firma, která se v posledních měsících specializuje zejména na výrobu českých nano roušek a respirátorů. V její nabídce nechybí ani antivirové šátky a dětské nano roušky, díky čemuž má NanoSPACE kladné recenze.
Stoprocentní nemocenská by nebyla fér
Příspěvek slouží jako náhrada za návrh na plnou nemocenskou, který Sněmovnou neprošel na začátku března. Maláčová vysvětlila, že stoprocentní nemocenská by se mezi poslanci nedočkala podpory. Je sice spravedlivější a administrativně méně náročná, ale také dražší.
Poslanci za ODS a TOP 09 chtěli nemocenskou zvýšit na 80 %, respektive 90 %. Dominik Feri (TOP 09) navrhoval pro pozitivně testované jedince v izolaci více peněz než pro ty, kteří jsou „pouze“ v karanténě. Maláčová oponovala, že obě skupiny mají stejné podmínky.
Pekarová Adamová poznamenala, že 100% nemocenská by byla nespravedlivá vůči lidem, kteří stále chodí do práce. Zároveň zdůraznila, že by ji lidé mohli zneužívat a bylo by proto nutné kontrolovat, zda karanténu skutečně dodržují.
Podle předsedy ODS Petra Fialy nebyl návrh dostatečně projednán ani se zaměstnavateli, proto souhlasil s hledáním udržitelnějšího řešení. I podle Jaroslava Faltýnka (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) představuje příspěvek 370 Kč denně nejlepší možné řešení.
Přilepší si hlavně lidé s podprůměrnou mzdou
Příspěvek je určen pro zaměstnance účastné nemocenského pojištění, kterým byla nařízena izolace nebo karanténa, a to nejdříve od 1. března. Kdo se v povinné karanténě ocitl například od 27. února do 10. března, příspěvek se ho netýká. Výplata příspěvku prozatím platí do konce května.
Dosáhnou na něj i lidé pracující na dohodu, z jejichž příjmu je odváděno zdravotní pojištění. Konkrétně se tedy jedná o příjmy nad 3 500 Kč měsíčně hrubého u dohody o pracovní činnosti a nad 10 000 Kč měsíčně hrubého u dohody o provedení práce.
O příspěvek nemohou žádat ti, kdo se do karantény dostali do 5 dnů po zahraniční cestě, která se nijak netýkala výkonu povolání. Aby se lidé nákaze vyhnuli, měli by roušky proti koronaviru nosit i v zemích, kde to není povinné. Ochrání se tak i před dalšími onemocněními, například před chřipkou.
TIP: Ochranné pomůcky lze zakoupit ve specializovaných obchodech Mediskont a Preventiko i v internetových lékárnách, jako je Pilulka či Lékárna.cz. Kvalitními českými e-shopy už ale v dnešní době disponují také oblíbené řetězce Dr. Max a Benu.
Již před schválením návrhu Ministerstvo práce zveřejnilo modelové situace, na nichž ukázalo, že finanční podpora pomůže zejména lidem s podprůměrným příjmem.
Ti představují asi dvě třetiny všech zaměstnanců. Proto se očekává, že příspěvek skutečně přispěje k tomu, aby se lidé nebáli uchylovat do karantény a nahlašovali rizikové kontakty.
Žádná pomoc pro OSVČ
Na OSVČ se příspěvek nevztahuje. O opak usilovali Piráti i SPD, ministryně financí Alena Schillerová to však odmítla. Na druhou stranu slíbila vložit určitý příplatek do návrhu zákona o novém kompenzačním bonusu. To se také stalo, příspěvek 500 Kč denně se však má vztahovat pouze na OSVČ s účastí na nemocenském pojištění.
Podnikatelé si však z naprosté většiny nemocenské pojištění neplatí, neboť v případě pracovní neschopnosti nemocenskou pobírají až od 15. dne nemoci. Nová úprava zákona se tak týká méně než desetiny z 1 milionu všech OSVČ. Samoplátci zdravotního pojištění na něj mají nárok zpětně od února.
Publikováno: 12. 03. 2021
Mohlo by vás zajímat
Nejlepší monitor dechu
Říká se, že po narození dítěte se již člověk nikdy v životě pořádně nevyspí. Velkým pomocníkem v prvních měsících života novorozeněte je bezpochyby monitor dechu. Jak monitor...
VíceCropp eshop – recenze – boty, mikiny, výprodej
Oblečení není jen kus obyčejné látky. V mnoha případech o člověku leccos vypovídá, sděluje životní názory a postoje. Řada mladých lidí si do svých šatníků vybírají...
VíceXzone.cz – recenze, slevový kupón
Xzone.cz se na tuzemském herním trhu pohybuje přes dvě dekády a za dobu své existence se vypracoval mezi největší prodejce počítačových i konzolových her. Mimo hry si v obchodě...
Více